O czym szumią zioła

Podręcznik ziołolecznictwa, tom 1

Dla wszystkich dociekliwych i wymagających adeptów sztuki zielarskiej, pragnących zrozumieć istotę ziołolecznictwa i poznać tajniki prawidłowego sporządzania ziołowych leków.

416 stron fachowej wiedzy, 45 rozdziałów, 154 przepisy na ziołowe remedia.

Oprawa twarda, format 250x190 mm, kolorowe zdjęcia, tasiemka do zaznaczania, miejsce na notatki.


Tytuł: O czym szumią zioła
Autorka: Ruta Kowalska
Format: 25x19x5 cm
Liczba stron: 416
Oprawa: Twarda
Druk: Kolor
Rok wydania: 2021
Cena: 139 zł


Prawdziwie szczodra dawka naukowej wiedzy na temat roślin leczniczych doprawiona szczyptą historii ziół, etnobotaniki i własnych doświadczeń Autorki w pracy z roślinami. Napisana nie tylko umysłem, ale i sercem. Pięknie ilustrowana zdjęciami z samodzielnie przygotowanymi ziołowymi remediami.

Książka, którą zawsze warto mieć pod ręką

2 lata pracy, niemal 300 pozycji bibliograficznych, konsultacja naukowa: prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska

„Autorka zabiera czytelnika w świat roślin, które szczególnie ukochała, odsłania ich tajemnice, łącząc naukową wiedzę o roślinach leczniczych z historią ich stosowania. Urozmaica opisy ciekawostkami. Chętnie dzieli się własnymi odczuciami związanymi z obcowaniem z przyrodą, zaraża optymizmem.
Opracowanie odzwierciedla wrażliwość Autorki na otaczający świat, napisane jest ze szczerym zaangażowaniem, sercem i pasją. To także kopalnia wiedzy o zielarstwie, zdobytej nie tylko na szkoleniach, kursach, studiowaniu podręczników i prac na temat ziół, ale także dzięki własnej praktyce. Zamieszczone w książce receptury, przetestowane przez Autorkę, umożliwią przygotowanie domowych preparatów na różne dolegliwości. Szczerze zachęcam do sięgnięcia po to jedyne w swoim rodzaju opracowanie o ziołach.”
prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska

Matronat medialny nad książką objął portal

Co znajdziesz w książce

„O czym szumią zioła” to esencja mojej zielarskiej wiedzy i doświadczenia, które zdobywam od kilkudziesięciu lat. Wyjaśniam w niej w przystępny sposób kluczowe, ale nie zawsze oczywiste zasady, które pozwolą Ci w sposób najbardziej efektywny skorzystać z leczniczych mocy roślin.

Dzięki niej:

  • dowiesz się jak prawidłowo zbierać, suszyć i przechowywać zioła
  • dokładnie poznasz tajniki właściwego sporządzania ziołowych remediów m.in. nalewek, wyciągów olejowych, wyciągów glicerynowych, maści, czopków, kapsułek, zasypek ziołowych
  • poznasz kodeks dobrej praktyki zielarskiej
  • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
  • zgłębisz tajemnice 25 roślin leczniczych rosnących u nas dziko lub w ogrodach
  • poznasz 154 receptury na ziołowe mikstury
  • bez trudu przygotujesz samodzielnie skuteczne leki ziołowe do własnej apteczki
  • dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z ziół
  • nauczysz się czerpać z obfitości płynącej ze świata Natury

Zapoznaj się z książką

W książce przeprowadzam Cię przez najważniejsze zasady ziołolecznictwa i efektywnego sporządzania leków ziołowych oraz przedstawiam dogłębne, kilkunastostronicowe monografie 25 roślin leczniczych.

Z całego serca zachęcam Cię do przeczytania fragmentu książki. Wierzę, że Ci się spodoba.
Wpisz swoje dane kontaktowe, aby otrzymać bezpłatnie kilkunastostronicowy rozdział książki na swoją skrzynkę e-mail.

Autorka

Ruta Kowalska – zielarka z krwi i kości. Sztukę ziołolecznictwa zgłębia i praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Gospodarstwo, w którym mieszka, to jej żywe, doskonale wyposażone laboratorium zielarskie.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia oraz Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentką rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie uczestniczy w rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa” prowadzonym przez dr. H. Różańskiego, a organizowanym przez Instytut Medycyny Klasztornej w Katowicach.

Czerpiąc ogromną radość z bliskiego kontaktu z ziemią, pragnie dzielić się z innymi wiedzą na temat tego, jak zaprzyjaźnić się z roślinami i w pełni korzystać z ich dobrodziejstw.

Od lat uczy praktykowania zielarskiego rzemiosła na warsztatach O czym szumią zioła, Po zioła. Po moc! oraz Zaprzyjaźnij się z ziołami. Ziołowe opowieści snuje na blogu ziolawpelni.pl

Recenzje

Książka jak podróż, uzdrawiający napar, spotkanie z mądrością przodkiń i pieśnią ziół. Ruta Kowalska żyje z roślinami w przymierzu i potrafi z nimi rozmawiać. To wciągające opowieści i praktyczne porady współczesnego ziołolecznictwa. A przepisy mają swoje uzasadnienie w nauce i wieloletnim doświadczeniu autorki. Polecam!

Robert Rient – pisarz, dziennikarz niezależny, praktyk szamanizmu: www.robertrient.pl


Ta książka wciągnęła mnie bez pamięci! Przeczytałam wiele książek o ziołach, ale w każdej mi czegoś brakowało: albo autentycznych zdjęć, albo porad dotyczących konserwowania ziół, albo język był ciężki…
W „O czym szumią zioła” znalazłam wszystko. Lekkie pióro autorki niezwykle ułatwia lekturę i wchłanianie wiedzy. Jej pasja do ziół aż bije przez strony i udziela się czytelnikowi. Ruta odpowiedziała mi na wszystkie pytania, które mnie nurtowały i, na które odpowiedzi nie znalazłam nigdzie indziej.
Polecam ją z całego serca. Jest warta każdej złotówki.

Monika Mizińska-Momćilović – spotkasz ją najczęściej w lesie przy zbieraniu ziół i żywicy, w kuchni przy robieniu nalewek i maceratów: bewilderedslavica.com


Ruta napisała książkę niezwykłą, która odesłała mnie do czasów dzieciństwa, ale oprócz kilku znanych mi receptur, pokazała całe bogactwo nowych (i już nie mogę się doczekać, by móc je wypróbować). Znajdziesz tu nie tylko rzetelną wiedzę o mocy roślin, ale również praktyczne sposoby, jak tę wiedzę wykorzystać. Jest jednak w tym wszystkim kropka nad i, coś, co mnie szczerze ujęło – szacunek autorki do świata roślin i zrozumienie, że choć nas leczą, nie są nam nic winne. To my jesteśmy im winni szacunek i jeśli zechcemy wejść w ten świat, zachowujmy się w nim, jak goście.

Justyna Kokoszenko – zafascynowana Ajurwedą propagatorka idei osiędbania, czyli holistycznego dbania o życiowy dobrostan: www.blimsien.com


Książka Ruty jest o czymś więcej niż o ziołach. Owszem, jest obszernym tomiszczem o zastosowaniu ziół, ale niesie za sobą znacznie więcej. Jest o szczególnej uważności na przyrodę i szacunku do płodzącej gleby. Jest o feminizmie, który niesie za sobą i antykapitalizm i ekologię i promocję suwerenności żywnościowej i leczniczej. Jest dziełem, które zapisze się na kartach herstorii zielarstwa jako pozycja kluczowa. Zawiera dokładnie tyle, ile potrzeba, by kontynuować starą lub rozpocząć nową podróż „po zioła, po moc”. W Rucie mieszka zarówno stara Baba Jaga, której boi się patriarchat, a która z wiekowym doświadczeniem i rozmysłem układa płatki nagietka w mroku swego strychu, radzi się księżyca i wody, w mgle kopie widłami korzenie i gada do nich, jak i rozmarzony chochlik, któremu ślepa odwaga pozwala odkrywać coraz nowsze obszary ziołolecznictwa i penetrować dzikie łąki i lasy w poszukiwaniu szczęścia.
„O czym szumią zioła” to będzie kiedyś kilkutomowe dzieło, które będzie stać obok Zielnika Syreniusza i w zasadzie nic więcej do zgłębiania sztuki zielarstwa już nie potrzeba, oprócz obudzenia w sobie gotowości zmiany myślenia o roślinach, jako istotach, a nie produktach.

Anna Czeremcha – działaczka na rzecz roślin leczniczych i przyrody: https://www.instagram.com/badylologia/


Toż to nie książka, to prawdziwe kompendium wiedzy zielarskiej. Jestem pod wrażeniem kunsztu- rzeczowo napisane, wiedza usystematyzowana, czyta się ją jak najmilszą powieść, a wszystko doprawione pięknymi zdjęciami. Książka jest napisana w sposób przystępny, przyjemny dla czytelnika z nutką…hmmmm poezji i baśni;) Autorka porusza wiele istotnych zagadnień dotyczących zbioru roślin i ich wykorzystania, oprócz typowo naukowych, znajdziemy też i bardziej ludowe, etnobotaniczne i magiczne oblicze świata ziół. Przepisy ziołowe ciekawe, nieoczywiste. Widać, że cała książka to efekt ogromnej, ziołowej pasji i miłości do ziół, lata doświadczeń i eksperymentów. Na pewno będę do niej często wracać i zajmie szczególne miejsce w mojej biblioteczce domowej.

Karina Rudzka – absolwentka Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, zielarz, edukator. Od 2015 roku prowadzi autorski projekt: Zielarski kącik Kari https://www.facebook.com/ZielarskikacikKari


„O czym szumią zioła” to wciągająca opowieść o krainie roślin. Ruta otwiera przed nami szerszą perspektywę idei tradycyjnego zielarstwa, gdzie nie ma miejsca na pośpiech i brak wyczucia. Jest za to duży szacunek dla zachowania równowagi – w zbieraniu i użytkowaniu ziół. W książce znajdziesz zarówno ciekawe historyczne wątki jak i ogrom wiedzy praktycznej o tym jak zbierać rośliny, robić maceraty, napary, odwary, syropy… Otworzysz oczy na to, ile bogactwa masz w zasięgu swojej ręki, a po lekturze nieprędko kupisz gotowe zioła czy mieszanki, a jeśli już to z wielką ostrożnością. Nie jest to zbiór wytycznych – autorka opowiada jak ona traktuje rośliny, jak je zbiera i przetwarza. Czytając więc tę piękną opowieść poczujesz się tak, jakbyś razem z nią zbierała zioła, zawijała je w pęczki i wieszała na strychu jej stuletniego domu. Nie znam nikogo, kto tak pięknie opowiada o ziołach jak Ruta. 

Choć to książka o ziołach, powie Ci o wiele więcej. To opowieść, która każe Ci zwolnić, przyjrzeć się temu jak żyjesz, a między wierszami opowie Ci o celebracji życia, porzuceniu pośpiechu, w którym ginie jakość. O szlifowaniu cierpliwości. Powie Ci o szacunku do roślin i ich właściwości. O świadomym konsumowaniu, docenieniu zasobów lokalnych, rozważności, co wspierasz swoim portfelem. Jestem niezmiernie wdzięczna, że Ruta napisała tę książkę i dzieli się z nami swoją wielką wiedzą i roślinnym doświadczeniem. 

Elżbieta Świętek – założycielka i współprowadząca platformy sprzedażowo-ogłoszeniowej: www.naturalnabogini.pl Ekspertka ds. projektów i innowacji: elaswietek.pl


„O czym szumią zioła” to pozycja niezwykła. Każda jej strona nasycona jest miłością i szacunkiem do roślin. W każdym słowie czuć to, co Ruta chce przekazać – rośliny niosą moc. Ruta jest prawdziwa i tę prawdę potrafiła nam przekazać w najbardziej cudowny sposób – pięknym językiem i dokładnymi opisami, dzięki czemu możemy posiadać ogromne kompendium wiedzy zielarskiej. Szczególnie cenne jest to, że wiedza ta pochodzi nie tylko z obszernej bibliografii, ale też ciągłej pracy z ziołami. Z radością i podziwem dla ogromu pracy mogę książkę polecić każdemu, kto chce wkroczyć na ścieżkę ziół lub temu, kto już na niej jest.

Małgorzata Kaczmarczyk – autorka książki: „Zioła dla smaku, zdrowia i urody” oraz bloga: www.ziolowawyspa.pl Prowadzi zarejestrowaną pracownię wytwórczą, gdzie wytwarza maści i kosmetyki ziołowe: sklep.ziolowawyspa.pl


Bezcenne książki, zioła i telewizja – od Krystyny Cornuet


Chwila dla mamy – Ruta Kowalska „O czym szumią zioła” – od Tynki


O czym szumią zioła? Opowiada Ruta Kowalska. Recenzja książki – od Agaty Majcher

Poezja ziołowa pisana prozą – od Justyny Pargieły

Najczęściej zadawane pytania

Czy Twoje książki można kupić w księgarniach?

Książki nie są dostępne w księgarniach. Sprzedawane są tylko przez Internet i wyłącznie na stronie: oczymszumiaziola.pl

Jakie są dostępne sposoby płatności?

Paynow – umożliwia płatności BLIK, kartami płatniczymi oraz szybkie przelewy z banków: mBank, Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ Bank, Pekao24, PKO, Santander, Citi Handlowy, Credit, Agricole, Envelo Bank, Getin Bank, Inteligo, Millenium, Nest Bank, Noble Bank, PBS Bank, Plus Bank, T-Mobile, Toyota Bank, ING
Przelew bankowy – przelew tradycyjny który możesz opłacić na poczcie lub w swoim banku (pamiętaj o wpisaniu numeru zamówienia w tytule przelewu)
Stripe – międzynarodowe płatności kartami kredytowymi Visa, Mastercard i American Express
Apple Pay, Google Pay – dostępne na urządzeniach mobilnych

Płatność online nie powiodła się. W jaki sposób mogę opłacić zamówienie?

Możesz wykonać  przelew bezpośrednio na nasze konto:
mBank, 16 1140 2004 0000 3702 8003 2039
Yoplo Maciej Orłowski, Grabowo 55, 78-425 Biały Bór
W tytule przelewu podaj proszę numer zamówienia. Jest on niezbędny do rozpoczęcia realizacji zamówienia. Tytuł przelewu musi również zawierać Twoje imię i nazwisko jeśli przelew robi ktoś w Twoim imieniu.
Dla przelewów zagranicznych:
IBAN: PL16 1140 2004 0000 3702 8003 2039
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK

Ile mam czasu na opłacenie zamówienia?

Na wpłatę czekamy 7 dni. Po tym czasie zamówienie zostaje automatycznie anulowane. 

Czy wysyłacie książki za granicę?

Tak. Wysyłki zagraniczne realizujemy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Koszt wysyłki paczki do 1 kg to 44 zł, do 2 kg to 79 zł. Książki wysyłamy do następujących krajów: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry, Włochy.
Jeśli nie ma twojego kraju na liście proszę skorzystaj z pośrednictwa przyjaciół lub krewnych mieszkających w Polsce.

Nie posiadam konta w Polsce. W jaki sposób mogę zapłacić?

Możesz zapłacić kartą kredytową. Na stronie płatności wybierz opcję: „Karta kredytowa (Stripe)”. Ze względów bezpieczeństwa nie przechowujemy numerów kart, przekazujemy je tylko do Stripe w celu realizacji płatności.
Na urządzeniach mobilnych możesz użyć przycisku Apple Pay lub Google Pay i zapłacić z karty dodanej do urządzenia.

Moja firma jest zarejestrowana w innym kraju. Czy mogę otrzymać fakturę?

W tym przypadku nie ma możliwości wystawienia faktury. Książki sprzedawane są wyłącznie osobom fizycznym lub firmom zarejestrowanym w Polsce.

Czy mogę zwrócić zakupione produkty?

Konsument, który zawarł ze Sprzedawcą umowę na odległość, ma prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w terminie 14 dni od dnia objęcia w posiadanie kupionych rzeczy (w przypadku umowy sprzedaży). Aby odstąpić od umowy, Konsument MUSI poinformować Sprzedawcę o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia – na przykład pismo wysłane pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną.
Aby odstąpić od umowy zakupu proponujemy wypełnić formularz dostępny pod adresem:
https://oczymszumiaziola.pl/wp-content/uploads/Formularz-odstapienia-od-umowy.pdf i odesłać go razem z produktem oraz dowodem zakupu na adres:
Yoplo Maciej Orłowski, Grabowo 55, 78-425 Biały Bór.
Więcej o procedurze zwrotów przeczytasz tutaj: https://oczymszumiaziola.pl/dokumenty/zwroty/

Czy będą dostępne e-booki? 

Nie planuję wydawania książek w wersji elektronicznej. Cenię książki tradycyjne, po które można sięgnąć w każdym momencie, cieszyć się ich zapachem, szelestem przewracanych stronic, czuć w dłoniach ich ciężar.
Czytanie drukowanych książek jest bardzo zmysłowe 🙂

Masz więcej pytań? Chętnie na nie odpowiemy. Napisz do nas: sklep@oczymszumiaziola.pl